PRELEGENCI

Goran Andrijanić – chorwacki dziennikarz, komentator i publicysta Tygodnika Sieci, a także wPolityce.pl. Redaktor chorwackiego portalu Bitno.net.

dr Piotr Bernatowicz – historyk i krytyk sztuki. Specjalizuje się w sztuce XX wieku oraz sztuce współczesnej. W latach 2006-2013 był redaktorem naczelnym czasopisma o sztuce „Arteon” oraz pracownikiem naukowym Instytutu Historii Sztuki UAM w Poznaniu. W latach 2014-2017 dyrektor Galerii Miejskiej „Arsenał” w Poznaniu. Obecnie pełni funkcję dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.

ks. prof. Paweł Bortkiewicz – polski duchowny katolicki, członek Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej (TChr.), profesor nauk teologicznych specjalizujący się w zakresie teologii moralnej. Publicysta Radia Maryja i Telewizji Trwam, występujący w audycji Myśląc Ojczyzna.

Krzysztof Bosak – polski polityk, w latach 2005-2006 prezes Młodzieży Wszechpolskiej, poseł na Sejm V i IX kadencji, współzałożyciel i jeden z liderów Konfederacji Wolność i Niepodległość, zasiada w komisji gospodarki rozwoju oraz w komisji ustawodawczej. Kandydat na urząd prezydenta RP w 2020 roku.

prof. Marek Jan Chodakiewicz – polonijny historyk amerykański, profesor w The Institute of World Politics w Waszyngtonie, specjalizuje się w badaniu stosunków polsko-żydowskich, tematyki Szoa oraz historii Europy Środkowej i Wschodniej XIX wieku i XX wieku. Autor wielu książek, między innymi „O cywilizacji śmierci. Jak zatrzymać antykulturę totalitarnych mniejszości.”

dr Sławomir Drelich – politolog i etyk; adiunkt na Wydziale Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu; publicysta i członek redakcji miesięcznika “Liberte”; zajmuje się myślą polityczną, etyką życia publicznego i dyskursem publicznym; autor książek i licznych publikacji.

dr Maciej Roman Gdula – polski socjolog, polityk i publicysta, doktor habilitowany nauk społecznych, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Warszawskiego, poseł na Sejm IX kadencji. Zajmuje się teorią społeczną i klasami społecznymi. Autor szeroko komentowanego badania „Dobra zmiana w Miastku. Neoautorytaryzm w polskiej polityce z perspektywy małego miasta”. Opublikował m.in.: „Style życia i porządek klasowy w Polsce” (2012, wspólnie z Przemysławem Sadurą), „Nowy autorytaryzm” (2018). Od lat związany z Krytyką Polityczną.

Grzegorz Górny – polski dziennikarz i publicysta. W 2012 roku został publicystą tygodnika „W Sieci” i portalu wpolityce.pl. Prowadzi Klub Trójki w Programie III Polskiego Radia. Laureat wielu nagród dziennikarskich, filmowych i książkowych (m.in. Grand Press, Feniks i Nagroda im. Jerzego Zieleńskiego). Odznaczony węgierskim Orderem Zasługi.

Marek Wojciech Grabowski – socjolog, Prezes fundacji “Mamy i Taty”, własciciel Pracowni Badawczej “Social Changes”, wiceprzewodniczący Rady Rodziny. Specjalizuje się w badanich i analizach trendów społecznych, kampaniach i projektach prorodzinnych. Przeprowadził badania sondażowe preferencji wyborczych przed wyborami prezydenckimi, które były najbardziej zbliżone do wyników wyborów.

Marek Jurek – polski polityk. Poseł na Sejm X, I, IV i V kadencji, w latach 2005–2007 marszałek Sejmu V kadencji, w latach 2007–2018 prezes Prawicy Rzeczypospolitej, poseł do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji. Autor książek i publikacji. W 2020 roku dołączył do redakcji „Do Rzeczy” jako stały felietonista tego tygodnika.

Jacek Karnowski – polski dziennikarz i publicysta, redaktor naczelny tygodnika „Sieci”, były kierownik redakcji „Panoramy” w TVP2, a także były redaktor naczelny „Wiadomości” w TVP1. W 2011 roku wspólnie z bratem Michałem otrzymał Nagrodę im. Jacka Maziarskiego.

prof. Paweł Robert Kowal – polski polityk, politolog, historyk i publicysta, doktor habilitowany nauk społecznych, profesor ISP PAN. Współtwórca Muzeum Powstania Warszawskiego. Redaktor naczelny Warsaw East European Review. Prowadzi badania i publikuje na tematy transformacji w Europie środkowej i ZSRS oraz polityki wschodniej. Publikował w takich tytułach, jak „Rzeczpospolita”, „Dziennik Polski”, „Wprost” czy „wSieci Historii”.

Paweł Lisicki – polski dziennikarz, publicysta, eseista i tłumacz literacki.  Osoba związana z takimi tytułami, jak „Rzeczpospolita”, „Uważam Rze” oraz „Do Rzeczy”, w roli redaktora naczelnego.  Począwszy od debiutanckiej książki pod tytułem „Nie-ludzki Bóg”, przez koleje „Doskonałość i nędza” oraz „Kto zabił Jezusa?”, publikacje autora cieszą się dużym uznaniem recenzentów i przynoszą prestiżowe nagrody.

Željka Markić – lider chorwackiego ruchu prawicowego „W imię rodziny”, pracowała jako reporter wojenny podczas chorwackiej wojny o niepodległość, była pierwszą prezes prawicowej partii CroatianGrowth, autorka kilku filmów dokumentalnych dla BBC i Channel 4.

Anna Milczanowska – rodowita radomszczanka, samorządowiec, prezydent Radomska w latach 2006-2015, działacz społeczny i związkowy oraz pedagog i animator kultury. Od 2015 roku jest Posłem na Sejm RP. W połowie lat dziewięćdziesiątych związała się z radomszczańską oświatą. Zaangażowana w prace ewangelizacyjne dla rodzin, ze wspólnotą Ruch Światło-Życie Domowy Kościół współtworzyła Dni Rodziny. Już w latach osiemdziesiątych, jako instruktor teatralny i opiekun młodzieży występowała przeciw totalitarnemu państwu. Wychowana w domu wyznającym społeczną naukę kościoła i pielęgnującym rodzinne tradycje. W posagu odebrała miłość do ukochanego kraju, patriotyczne ideały i szacunek do drugiego człowieka. Mama czwórki dorosłych dzieci. W życiu i pracy kieruje się zasadą solidarności.

Marzena Nykiel – polska publicystka i dziennikarka. Redaktor naczelna wPolityce.pl, publicystka „Sieci”, autorka książki „Pułapka gender”. Nagrodzona Tulipanami Narodowego Dnia Życia za rzetelne przedstawianie szeroko rozumianej problematyki rodzinnej.

ks. prof. Dariusz Oko – polski ksiądz katolicki, teolog, filozof, doktor habilitowany nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie i publicysta. Autor tekstów zamieszczonych w książkach „Dyktatura gender” oraz „Wygaszanie Polski 1989-2015”.

Konstanty Pilawa – przygotowuje doktorat z filozofii politycznej oświeconego sarmatyzmu w Szkole Doktorskiej Akademii Ignatianum w Krakowie. Współredaktor naczelny czasopisma idei „Pressje”. Redaktor, wydawca i szef działu „Kultura nieoczywista” na portalu opinii Klubu Jagiellońskiego. Koordynator krakowskiego oddziału Klubu Jagiellońskiego.

dr Tomasz Leon Poller – publicysta, dziennikarz, doktor filozofii, teolog. Uczestnik szeregu inicjatyw związanych m.in. z działaniami na rzecz społeczności lokalnej (przez dwie kadencje niezależny radny dzielnicy), mieszkalnictwem i ruchami lokatorskimi, ochroną przyrody, turystyką górską, autor przewodników popularyzujących Europę Środkowowschodnią. Publikował w wielu mediach, obecnie związany z portalem Fronda.pl.

Jan Franciszek Pospieszalski – polski muzyk, dziennikarz i publicysta, autor programów telewizyjnych i radiowych. Prowadzący programu „Warto rozmawiać”, a od 2016 roku gospodarz audycji Twarzą w Twarz na antenie Radiowej Jedynki. Od 2018 jest stałym felietonistą tygodnika “Sieci”. Wcześniej publikował także w “Do Rzeczy”.

Michał Paweł Rachoń – polski publicysta, dziennikarz prasowy, radiowy i telewizyjny. Jest gospodarzem programu „Minęła dwudziesta”, a także jednym z prowadzących program „Gość Poranka” w TVP Info. Od grudnia 2018 prowadzący porannej audycji w Programie Pierwszym Polskiego Radia. W 2016 roku otrzymał od Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Główną Nagrodę Wolności Słowa.

prof. Marek Rosiak – polski filozof, dr hab., profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Łódzkiego, specjalista w zakresie ontologii i fenomenologii, a w szczególności kontrowersji realizm-idealizm. Organizator szeregu ogólnopolskich konferencji z zakresu filozofii systematycznej. Autor książek poświęconych m.in. filozofii Ingardena, Whiteheada, Hegla, a także filozoficznym poglądom Ryszarda Wagnera. Popularyzator muzyki klasycznej wśród studentów Uniwersytetu Łódzkiego. Przygotowuje monografię poświęconą interpretacji „Ulissesa” Jamesa Joyce’a. Publikował analizy dotyczące doktryny gender.

prof. Wojciech Stefan Roszkowski – polski ekonomista i historyk, profesor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki. Jest autorem wielu książek z dziejów najnowszych,  a także nagradzanej książki “Roztrzaskane Lustro. Upadek cywilizacji zachodniej”.  W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2004 uzyskał mandat eurodeputowanego. Kawaler Orderu Orła Białego.

Alicia Rubio – hiszpańska polityk, konserwatywna deputowana Zgromadzenia Madrytu, autorka książki o tym co stało się z Hiszpanią pod wpływem ideologii gender.

prof. Wojciech Sadurski – polski prawnik, filozof, politolog, profesor nauk prawnych, profesor Uniwersytetu w Sydney, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego, członek Rady Fundacji Instytutu Spraw Publicznych i Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Autor licznych książek i artykułów naukowych i publicystycznych; w najbliższym czasie ukaże się jego „Polski kryzys konstytucyjny” nakładem Fundacji Liberté, jako tłumaczenie „Poland’s Constitutional Breakdown” (Oxford University Press 2019).

Tomasz Józef Sakiewicz – polski dziennikarz i publicysta. Redaktor naczelny Gazety Polskiej i Gazety Polskiej Codziennie, Wiceprezes Telewizji Republika. Jest autorem wielu książek. Od 2013 roku prowadzi autorską audycję „Polityczna kawa”. W 2014 roku został odznaczony medalem Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.

Grzegorz Strzemecki – wiceprezes Stowarzyszenia Rodzin Wielodzietnych, ojciec siedmiorga dzieci, autor książki “Gender – ideologia państwowa Rzeczypospolitej”, oraz przedstawiciel Obywatelskiej Inicjatywy Rodzin.

Agnieszka Marianowicz Szczygieł – psycholog, dziennikarz, doradca chrześcijański, wiceprezes Instytutu „Ona i On”, którego misją jest szerzenie rzetelnej wiedzy naukowej oraz wsparcie rozwoju indywidualnego, rodzin i społeczeństwa.

Robert Tekieli – polski dziennikarz, publicysta, animator kultury niezależnej, poeta lingwistyczny. Jest felietonistą “Gazety Polskiej” i “Gazety Polskiej Codziennie”. W czerwcu 2020 dołączył do grona stałych publicystów tygodnika „Sieci”.

dr Tomasz Piotr Terlikowski – polski dziennikarz, doktor filozofii, teolog, publicysta, tłumacz, pisarz i działacz katolicki. Redaktor naczelny Telewizji Republika w latach 2014–2017, a od maja 2017 roku dyrektor programowy tej stacji. Autor wielu książek. W kwietniu 2018 zaczął prowadzić w Polskim Radiu 24 cotygodniową audycję „Terlikowski na froncie”.

Bronisław Wildstein – prozaik, eseista, krytyk literacki i filmowy, publicysta polityczny. W czerwcu 2018 wszedł w skład kapituły Orderu Orła Białego. Jest współpracownikiem Uważam Rze, Sieci, Radia Maryja, Telewizji Trwam, Do Rzeczy. Powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę w 2016 roku w skład Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej.

Robert Winnicki – polski polityk, w latach 2009–2013 prezes Młodzieży Wszechpolskiej, jeden z twórców oraz pierwszy prezes Ruchu Narodowego (od 2014), poseł na Sejm RP VIII i IX kadencji.

Rafał Aleksander Ziemkiewicz – polski dziennikarz, publicysta, komentator polityczny i ekonomiczny. Znaczące miejsce w jego książkach, takich jak przykładowo „Złowrogi cień Marszałka”, „Myśli nowoczesnego endeka” czy „Polactwo”, zajmują zagadnienia z zakresu polityki, historii oraz sytuacji społecznej w Polsce. Publikował m.in. w „Newsweeku Polska”, „Rzeczpospolitej”, „Gazecie Polskiej” (stała rubryka „Zero zdziwień”), „Najwyższym Czasie!”, “Do Rzeczy” czy „Przewodniku Katolickim”.

dr Tymoteusz Zych – doktor nauk prawnych, radca prawny, wiceprezes zarządu Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, wykładowca akademicki. Wiceprezes Konfederacji Inicjatyw Pozarządowych Rzeczypospolitej. Autor licznych ekspertyz, opinii prawnych i artykułów naukowych, m.in. z zakresu ochrony praw człowieka, prawa rodzinnego i polityki rodzinnej.